Grosu Eduard

De la Enciclopedia sportivilor români - Extras marius-ciclistu
Salt la: navigare, căutare
10342435_779827065360854_2626423856165237776_n-500x332.jpg

Despre[modificare]

Eduard Michael Grosu (n. 4 septembrie 1992, Zărnești) este primul ciclism roman profesionist din istorie. El împreună cu Țvetcov Serghei, sunt primii cicliști români care termină un Mare Tur (Giro d'Italia 2015).

" Am început să practic ciclismul datorită tatălui meu, Grosu Viorel, fost multiplu campion nașional, la vârsta de 11 ani când am participat pentru prima dată la “Campionatul Naţional de Ciclocross” (2003 Poiana Brașov).

Au urmat doi ani de pregătire, iar în anul 2005 am reușit să câstig prima medalie de aur la “Campionatul Naţional de Cicloross”(2005 Poiana Brașov). De atunci am reușit să mă impun în toate probele ciclismului(șosea, fond, contratimp individual, mountainbike, velodrom și ciclocross) în diferiţi ani la aceste probe.

Până în momentul de faţă am adunat 25 de titluri de campion naţional și două medalii de bronz la “Campionatele Balcanice de șosea”, medalii de argint și bronz la “Campionatele Naţionale” plus victorii în competiţii internaţionale și naţionale.

Obiectivul principal în viitorul apropiat este trecerea la profesioniști și participarea la Olimpiada din 2016. "

Citatul de mai sus a fost scris în 2013 pe pagina personală a sportivului. Din pacate pentru el, Țvetcov Serghei a fost ales de federație să reprezinte România la Rio, deși adunase mai puține puncte UCI în 2016, pentru calificarea la olimpiadă, decât Eduard.

Echipe[modificare]

- 2003-2007 - Torpedo Zărnești (România).

- 2007 – Echipa “Europe” (Franţa).

- 2008 – Torpedo-Vectra Zărnești (România).

- 2009 – Madonna di Campagna (Italia).

- 2009-2010 – Centrul Mondial de Ciclism ( Elvetia) – A făcut două etape de pregatire a cate trei luni.

- 2009-2010 - Centro Revisioni Cerone (Italia).

- 2011 – Torpedo-Vectra Zărnești (România).

- 2012 – Progettociclismo EVO Team ASD (Italia).

- 2013 – Overall Cycling Team (Italia).

- 2014 – Vini Fantini - Nippo - De Rosa (Italia) - Continentală.

- 2015 – Nippo - Vini Fantini (Italia) - Profesionistă.

- 2016 – Nippo - Vini Fantini (Italia) - Profesionistă.

- 2017 – Nippo - Vini Fantini (Italia) - Profesionistă.

- 2018 – Nippo - Vini Fantini - Europa Ovini (Italia) - Profesionistă.


Rezultate[modificare]

REZULTATE 2005:[modificare]

- Campion Naţional la Ciclocross (România)-Cadeţi

REZULTATE 2006:[modificare]

- Locul 4 – Cupa Președintelui Republicii Moldova (Rep. Moldova)-Cadeţi

- Locul 3 – Campionatele Naţionale de Contratimp (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Șosea (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Cadeţi

REZULTATE 2007:[modificare]

- Campion Naţional la Contratimp (România) – Cadeţi

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de Șosea (România) – Cadeţi

- Locul 4 – Campionatele Balcanice de Contratimp (Albania) – Cadeţi

- Locul 1 – Cupa “Mayenne” (Franţa) – Cadeţi

- Locul 3 – “Credit Agricol Cup” (Franţa) – Cadeţi

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Juniori

REZULTATE 2008:[modificare]

- CEL MAI BUN CICLIST JUNIOR DIN ROMÂNIA.

- Locul 3 – Etapa a II-a „Cadets Around Belgrade” (Serbia) – Cadeţi

- Locul 3 – Clasamentul general „Cadets Around Belgrade” (Serbia) – Cadeţi

- Locul 1 – Cupa Președintelui Republicii Moldova, Șosea (Rep. Moldova) – Cadeţi

- Locul 1 – Cupa Președintelui Republicii Moldova, Circuit (Rep. Moldova) – Cadeţi

- Campion Naţional la Contratimp (România) – Cadeţi

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de Contratimp (România) – Juniori

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de Șosea (România) – Cadeţi

- Locul 3 – Campionatele Balcanice de Contratimp (Macedonia) – Cadeţi

- Locul 3 – Campionatele Balcanice de Șosea (Macedonia) – Cadeţi

- Campion Naţional la Velodrom, Urmărire Individuală (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Velodrom, Sprint (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Velodrom, 500 metri (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Velodrom, Cursă pe puncte (România) – Cadeţi

- Locul 1 – Etapa I добриц- Херман-Албенa Cup (Bulgaria) – Cadeţi

- Locul 1 – Etapa a II-a добриц- Херман-Албенa Cup , Contratimp (Bulgaria) – Cadeţi

- Locul 1 – Clasamentul general добриц- Херман-Албенa Cup (Bulgaria) – Cadeţi

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Cadeţi

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Juniori

REZULTATE 2009:[modificare]

- Locul 18 – Cupa Mondială la Ciclocross (Italia) – Juniori

- Locul 49 – Campionatele Mondiale de Ciclocross (Olanda) – Juniori

- Locul 2 – Etapa a V-a “Tour du Pays de Vaud (Elvetia) – Juniori

- Locul 1 – Clasamentul general al Căţărătorilor “Tour du Pays de Vaud” (Elvetia) – Juniori

- Locul 2 – Clasamentul general al Sprinterilor “Tour du Pays de Vaud” (Elvetia) – Juniori

- Locul 2 - Girhone du Rhone, Contratimp (Elvetia) – Juniori

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de Contratimp (România) – Juniorila general în Presidential Cycling Tour of Turkey (2.HC), Turcia (locul 22 în clasamentul cățărătorilor și locul 34 în clasamentul pe puncte)

- Campion Naţional la Velodrom, Urmărire Individuală (România) – Juniori

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de Velodrom, Sprint (România) – Juniori

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de Velodrom, Cursă pe puncte (România) – Juniori

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Juniori

- Locul 2 – Campionatele Naţionale de ciclocross (România) – Under 23

- Locul 2 – Cupa “Piemonte” Ciclocross (Italia) – Juniori

- Locul 12 – Etapa a IV-a “Giro d’Italia” Ciclocross (Itlaia) – Juniori

- Locul 11 – Etapa a V-a “Giro d’Italia” Ciclocross (Itlaia) – Juniori

REZULTATE 2010:[modificare]

-CEL MAI BUN CICLIST JUNIOR DIN ROMÂNIA

- Locul 1 - Solbiate Olona InterNaţional Ciclocross (Italia) – Juniori

- Locul 27 – Campionatele Mondiale de Ciclocross (Cehia) – Juniori

- Locul 3 – Clasamentul general al Căţărătorilor „Citta d’Ivrea” (Italia) – Juniori

- Locul 2 - Regional Championships Vauda (Elvetia) – Juniori

- Locul 12 – Etapa I „Tour du Pays de Vaud”, Contratimp (Elvetia) – Juniori

- Campion Naţional la Contratimp (România) – Juniori

- Locul 32 – Campionatele Europene de Șosea (Turcia) – Juniori

- Locul 42 – Campionatele Mondiale de Contratimp (Italia) – Juniori

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Under 23

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Elite

- Locul 2 – Etapa a II-a Cupa “Piemonte” Ciclocross (Italia) – Elite

- Locul 3- Etapa a III-a Cupa “Piemonte” Ciclocross (Italia) – Elite

- Locul 5 - Campionatele Regionale Lombardia Ciclocross (Italia)-Under 23

REZULTATE 2011:[modificare]

- CEL MAI BUN CICLIST UNDER 23 DIN ROMÂNIA.

- Locul 5 – Etapa a IV-a Giro d’Italia Ciclocross (Italia) – Elite

- Locul 9 – Etapa a V-a Giro d’Italia Ciclocross (Italia) – Elite

- Locul 3 - InterNaţional Ciclocross Solbiate Olona (Italia) – Elite

- Locul 1- Campionatele Regionale de Cicl0cross “Piemonte” (Itlaia) – Elite

- Locul 2 – Etapa a IV-a Cupa “Piemonte” (Itlaia) – Elite

- Locul 32 – Campionatele Mondiale de Ciclocross (Germania) – Under 23

- Locul 2 – Cupa Primăverii (România) – Elite

- Locul 1 – Memorialul Hassan Sert (România) – Elite

- Locul 1 – Cupa Niro (România) -Elite

- Locul 46 – Cupa Mondială de Șosea – ZLM Tour (Olanda) – Under 23

- Locul 34 – Cupa Mondială de Șosea - La Cote Picarde (Franţa) – Under 23

- Locul 14 – Etapa I Cupa Mondială de Șosea - Giro Terre di Ciclismo (Italia) – Under 23

- Locul 3 – Campionatele Naţionale de Contratimp Individual (România) – Under 23

- Campion Naţional la Velodrom, Viteză 200 metri (România) – Elite

- Locul 3 – Campionatele Naţionale de Velodrom, Urmărire Individuală (România) – Elite

- Locul 1 – Memorialul Vagnetti Constantin (România)-Elite

- Locul 1 – Cupa Racetech, Contratimp în pantă(România) – Elite

- Locul 1 – Maraton Ciclocross Pitesti (România) – Elite

- Locul 1 – Campionatele Regionale de Ciclocross “Transilvania” (România) – Elite

- Locul 1 – Memorialul Ioan Mogos, Ciclocross (România) – Elite

- Locul 1 – Memorialul Martie Stefănescu Ciclocross (România) – Elite

- Locul 1 – Cupa Glade Ciclocross (România) – Elite

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Under 23

- Locul 1 – Cupa Gravity, Ciclocross (România) – Elite

REZULTATE 2012:[modificare]

- CEL MAI BUN CICLIST UNDER 23 DIN ROMÂNIA.

- Locul 1 – Cupa Primăverii (România) – Elite

- Locul 1 – Memorialul Hassan Sert (România) – Elite

- Locul 2 – Etapa I “Turul Dobrogei” (România) – Elite

- Locul 2 – Etapa a II-a “Turul Dobrogei” (România) – Elite

- Locul 1 – Etapa a V-a “Turul Dobrogei” (România) – Elite

- Locul 6 - Criterium Grand Prix Dobrich (Bulgaria) – Elite

- Locul 2 - Criterium Grand Prix Dobrich (Bulgaria) – Elite

- Locul 10 - Grand Prix Dobrich UCI 1.2 (Bulgaria) – Elite

- Locul 2 – Etapa I “Turul Turciei” UCI 2.2 (Turcia) – Elite

- Locul 2 – Etapa a II-a “Turul Turciei” UCI 2.2 (Turcia) – Elite

  1. REDIRECT Lupaș_Pavel

- Locul 3 – Etapa a III-a ”Turul Turciei” UCI 2.2 (Turcia) – Elite

- Locul 5 – Etapa a IV-a ”Turul Turciei” UCI 2.2 (Turcia) – Elite

- Locul 3 – Clasamentul general ”Turul Turciei” UCI 2.2 (Turcia) – Elite

- Locul 5 – Etapa I “Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 8 – Etapa a III-a ”Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 4 – Etapa a IV-a ”Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 7 – Etapa a VI-a “Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 9 – Etapa a VII-a ”Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 3 – Etapa a IX-a ”Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 3 – Cupa Otopeni (România) – Elite

- Locul 3 – Campionatele Naţionale de Șosea (România) – Under 23

- Locul 10 – Memorialul Nino Ronco (Italia) – Under 23

- Locul 1- Clasamentul General al Sprinterilor Giro della Valle d’Aosta (Italia)-Under 23

- Locul 7 - Gran Premio Citta di Valenza (Italia) – Under 23

- Locul 10 – Circuitul Castelnovese (Italia) – Elite

- Locul 5 - Gran Premio Sannazzaro (Italia) – Elite

- Locul 6 - Trofeul “Raffaele Marcolia” (Italia)-Elite

- Locul 1 – Clasamentul General al Sprinterilor “Challenge Bassa Vale Scrivia (Italia)-Elite

- Campion Naţional la Ciclocross (România) – Under 23

REZULTATE 2013:[modificare]

- Locul 7 – Trofeul “Antonietto Rancilio” (Italia) – Elite

- Locul 6 - Gran Premio della Posenta (Italia) – Elite

- Locul 3 – Trofeul “Giacomo Larghi” (Italia)-Elite

- Locul 5 - Memorialul Gigi Pezzoni (Italia) – Elite

- Locul 9 - Memorialul Benfenati (Italia) – Elite

- Locul 9 – Campionatele Balcanice de Ciclism (Serbia) – Elite

- Locul 2 – Etapa a II-a “Turul Reghinului” (România) – Elite

- Locul 7 – Etapa a III-a “Turul Reghinului” (România) – Elite

- Locul 8 – Etapa a III-a “Giro Pesche Nettarine” (Italia) – Under 23

- Locul 8 – Roero Sprints (Italia) – Elite

- Locul 3 – Monza (Italia) – Elite

- Campion Naţional la Contratimp (România) – Under 23

- Locul 1 – Etapa a III-a “Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 3 – Etapa a IV-a ”Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

- Locul 3 – Etapa a V-a ”Turul Ciclist al României” UCI 2.2 (România) – Elite

REZULTATE 2014:[modificare]

- Locul 7 la Izola (GP Izola – Buta Plin) , Izola (Bohinj), Slovenia

- Locul 6 la a 3-a etapa din Settimana Ciclistica Internazionale Coppi-Bartali, Crevalcore (Emilia-Romagna), Italia

- Locul 2 la a 4-a etapa din Circuit des Ardennes, Charleville-Mézières (Champagne-Ardenne), Franţa

- Locul 3 la etapa Carpathia Couriers Path, Veszprém (Veszprem), Ungaria

- Locul 2 la a 2-a etapă din Carpathia Couriers Path, Povazska Bystrica (Zilina), Slovacia

- Locul 3 la a 4-a etapă din Carpathia Couriers Path, Jablonka (Kujawsko-Pomorskie), Polonia

- Locul 1 la a 5-a etapă din Carpathia Couriers Path, Ciezkowice ( Łódzkie), Polonia

- Locul 1 la a 6-a etapă din Carpathia Couriers Path, Tarnów (Małopolskie), Polonia

- Locul 2 la Classement Général Carpathia Couriers Path, Polonia

- Locul 10 la etapa Szlakiem Grodow Piastowskich, Dzierżoniów (Dolnośląskie), Polonia

- Locul 7 la a 2-a etapă din Szlakiem Grodow Piastowskich, Polkowice (Dolnośląskie), Polonia

- Locul 10 în Classement Général Szlakiem Grodow Piastowskich, Polonia

- Locul 1 la Ploiesti (Ploiesti Night GP) , Ploiesti (Prahova), România

- Locul 1 la prima etapa din Tour of Estonia, Tartu (Tartumaa), Estonia

- Locul 2 la a 2-a etapă din Tour of Estonia, Tartu (Tartumaa), Estonia

- Locul 1 in Classement Général Tour of Estonia, Estonia

- Locul 1 la Prologue GP Cycliste de Gemenc, Ungaria

- Locul 3 la a 2-a etapă GP Cycliste de Gemenc, Ungaria

- Locul 2 la a 4-a etapă din Tour de Slovénie, Novo Mesto (Bohinj), Slovenia

- Locul 8 la a 2-a etapă din Tour of Qinghai Lake, Datong (Anhui), China

  1. REDIRECT Lupaș_Pavel#REDIRECT Lupaș_Pavel


- Locul 8 la a 4-a etapă din Tour of Qinghai Lake, Heimahe (Qinghai), China

- Locul 6 la a 9-a etapă din Tour of Qinghai Lake, Tianshui (Gansu), China

- Locul 1 la a 12-a etapă din Tour of Qinghai Lake, Zhongwei (Ningxia), China

- Locul 4 la a 13-a etapă din Tour of Qinghai Lake, Lanzhou (Gansu), China

- Locul 2 la a 3-a etapă din secteur b Tour of Szeklerland, Elite/U23 (Turul Tinutului Secuiesc) , Miercurea-Ciuc (Harghita), România

- Locul 50 la București, Amateurs, București (București), România

- Locul 1 la Vâlcea (Vâlcea GP) , Vâlcea (Vâlcea), România

- Locul 2 la Utrecht (Ronde van Midden-Nederland) , Utrecht (Utrecht) , Olanda


REZULTATE 2015:[modificare]

- Locul 150 la general în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 34 în clasamentul tinerilor în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 17 în clasamentul pe puncte în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 14 în etapa 21 Torino › Milano în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 5 în etapa 13 Montecchio Maggiore › Lido di Jesolo în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 12 în etapa 10 Civitanova Marche › Forlì în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 20 în etapa 1 (Contratimp echipe) San Lorenzo Mare › Sanremo în Turul Italiei (2.UWT)

- Locul 129 la general în Turul Ciclist Prezidențial al Turciei (2.HC)

- Locul 27 în clasamentul pe puncte în Turul Ciclist Prezidențial al Turciei (2.HC)

- Locul 9 în etapa 2 Alanya › Antalya în Turul Ciclist Prezidențial al Turciei (2.HC)

- Locul 43 în G.P. Costa degli Etruschi (1.1) Italia

- Locul 124 la general în Turul San Luis (2.1) Argentina

- Locul 5 în etapa 3 Concarán › Juana Koslay în Turul San Luis (2.1) Argentina

- Locul 1 în Infernul Muntelui Sinaia România.

- Locul 2 în Prologul Turului ciclist al Sibiului România.

- Locul 3 în prima etapă a Turului ciclist al Sibiului România.

- Locul 2 în a 4-a etapă a Turului ciclist al Sibiului România.

- Locul 2 în Cupa Max Ausnit, Lugoj România.

- Locul 8 în Brussels Cycling Classic, Paris-Bruxel Belgia.

- Locul 6 în GP de Fourmies, Fourmies (Nord-Pas-de-Calais) Franța.

- Locul 9 în Coppa Bernocchi, Legnano (Lombardia) Italia.

- Locul 4 în Giro del Piemonte Gran Piemonte, Ciriè (Piemonte), Italia.

- Locul 8 în prima etapă la Tour of Hainan, Xinglong (Hainan), China.

- Locul 6 în a 2-a etapă la Tour of Hainan, Wenchang (Hainan), China.

- Locul 3 în a 3-a etapă la Tour of Hainan, Haikou (Hainan), China.

- Locul 5 în a 4-a etapă la Tour of Hainan, Chengmai (Hainan), China.

- Locul 6 în a 6-a etapă la Tour of Hainan, Sanya (Hainan), China.

- Locul 9 în a 7-a etapă la Tour of Hainan, Dongfang (Hainan), China.

- Locul 9 în a 9-a etapă la Tour of Hainan, Xinglong (Hainan), China.

- Locul 12 la general în Tour of Hainan, China.


REZULTATE 2016:[modificare]

- Locul 111 la general în Turul San Luis (2.1), Argentina (și locul 14 în clasamentul cățărătorilor).

- Locul 28 în G.P. Costa degli Etruschi (1.1) San Vincenzo - Donoratico Italia.

- Locul 106 în Omloop Het Nieuwsblad Elite (1.HC), Gent, Belgia.

- Locul 53 în Strade Bianche (1.HC), Siena, Italia.

- Locul 41 în GP Industria & Artigianato (1.1), Larciano, Italia.

- Locul 9 în Nokere Koerse - Danilith Classic (1.HC), Deinze - Nokere, Belgia.

- Locul 11 în Handzame Classic (1.1), Bredene - Handzame, Belgia.

- Locul 52 la general în Driedaagse De Panne-Koksijde (2.HC), Belgia (și locul 20 în clasamentul pe puncte).

- Locul 45 la general în Turul Ciclist Prezidențial al Turciei (2.HC), Turcia (locul 22 în clasamentul cățărătorilor și locul 34 în clasamentul pe puncte).

- Locul 153 la general în Turul Italiei (2.UWT), Italia (locul 39 în clasamentul tinerilor și locul 50 în clasamentul pe puncte).

- Locul 108 în prima etapă a Turului Coreei (2.1), Busan - Gumi , Coreea (Abandon în a doua etapă).

- Locul 2 Elite la Campionatele naționale de contratimp (NC) Deva, România.

- Locul 4 Elite la Campionatele naționale de șosea (NC) Deva, România.



Mai multe rezultate.

Referinţe[modificare]

Site propriu.

fr.wikipedia.org.

siteducyclisme.net.

cqranking.com.

procyclingstats.com.

DRUMUL SPRE VICTORIE: TURUL CICLIST AL SIBIULUI 2017.